تبلیغات
صراط - ش.م.ر(شیمیایی.میکروبی.رادیو اکتیو)
 
 
پیغام مدیر :
سلام به همه بازدید کنندگان عزیز ...این وبلاگ شخصی یه جوجه طلبه پیر می باشد...امیدوارم استفاده کنید...نظر یادتون نره.
 
 
ساعت : 16:37
نویسنده : مرتضی سلیمان

ش.م.ر

تحقیق درمورد بمب های شیمیایی.میکروبی.رادیواکتیو

ش.م.ر

مقدمه

سلاح‌های شیمیایی به كلیه عواملی اطلاق می‌شود كه اثرات مستقیم سمی بر انسان، حیوانات و گیاهان دارند. گاهی اوقات به این تركیبات «گازهای جنگی» نیز می‌گویند. حتی اگر چه این تركیبات مایع و یا جامد نیز باشند، اثرات سمی این تركیبات ممكن است موقتی یا دائمی باشد و شدت اثرات آن‌ها ممكن است از تحریك موقتی چشم تا آسیب‌های شدید منجر به مرگ باشد.

سلاح‌های شیمیایی از وحشیانه‌ترین ابزاری هستند كه بشر در جنگ بر علیه همنوعانش استفاده كرده است. اگر چه تاریخ استفاده از این سلاح‌ها،‌ به تاریخ جنگ‌های بشر باز می‌گردد ولی بشر متمدن نیز هیچ‌گاه در استفاده از این سلاح‌ها به خود تردید راه نداده است.

تاریخچه

هر چند استفاده از سموم، عوامل شیمیایی و میكروبی در جنگ‌ها قدمتی به بلندای حیات بشریت دارد اما استفاده از سموم، عوامل شیمیایی و میكروبی در شكل جدید و كلاسیك، اولین بار توسط ارتش انگلیس در سال 1894 و با استفاده از گاز تهوع‌آور گوگرد به ‌عنوان سلاح شیمیایی در جنگ‌های كریمه صورت گرفته است ، كه البته چندان هم مؤثر نبود. اسید پیكریك در سال‌های 1899- 1902 به‌عنوان سلاح شیمیایی مورد استفاده قرار گرفت ولی اوج كاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول طی سال‌های 1914- 1918 بود. در این جنگ حدود یك‌صد هزار نفر بر اثر استفاده از سلاح‌های شیمیایی كشتـــه و 000/200/1 نفر مجروح شدند.

طی جنگ جهانی اول در سال 1915 نیروهای آلمانی گاز سبز رنگی را به طرف نیروهای بلژیكی مستقر در شهر ایپر پرتاب كردند. این حمله كه با گاز كلر انجام شده بود، منجر به مرگ پنج‌هزار نفر سرباز بلژیكی و نیروهای متحدین شد. در دسامبر 1915 نیروهای آلمانی اولین حمله خود را با گاز فسژن انجام دادند و بعدها در جولای 1917 گاز خردل را به عنوان دو سلاح شیمیایی در منطقه ایپر مورد استفاده قرار دادند.

كاربرد سلاح‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول و بعد از آن، روند صعودی سریعی را طی كرد و تلفات زیادی نیز ایجاد كرد. با این وجود طی جنگ دوم جهانی از عوامل شیمیایی استفاده نشد.

با وجود تحریم و ممنوعیت كاربرد جنگ‌افزارهای بیولوژیك و شیمیایی بر اساس كنوانسیون سال‌های 1972 و 1997 ژنو، رژیم بعث عراق در طی سال‌های جنگ تحمیلی، هیچ گونه تردیدی در استفاده از عوامل شیمیایی بر علیه نیروهای ایرانی به خود راه نداد و علاوه بر حملات مكرر و متوالی شیمیایی بر علیه رزمندگان اسلام، حدود سی حمله نیز بر علیه مناطق كاملاً مسكونی ایران انجام داد كه حمله به سردشت در سال 1366 فجیع‌ترین آن‌ها بــود.

عوامل سیانوژن یا سیانیدها

مكانیسم عمل

به تركیبات سیانیدی، عوامل خون نیز اطلاق می شود. مهمترین اثر سمی سیانید مهار سیتوكروم اكسیداز و در نتیجه تداخل در تنفس سلولی است. در این حالت اگر چه اكسیژن كاملاً در اختیار سلول‌ها قرار دارد ولی قادر به استفاده از آن نیستند. نتیجه این حالت تجمع اسید لاكتیك و مرگ سلولی ناشی از آنوكسی است. از نقطه نظر كاربرد به عنوان سلاح شیمیایی سه تركیب هیدروژن سیانید 1 ، ‌سیانوژن كلراید و سیانوژن بروماید اهمیت دارند و به‌عنوان جنگ افزار شیمیایی هستند. با وجود آن‌كه هر سه این تركیبات خصوصیات سمی مشابهی دارند؛ ولی سیانوژن كلراید و سیانوژن بروماید باعث تحریك بیشتر دستگاه تنفسی می‌شوند. استفاده از هیدروژن سیانید به‌عنوان یك جنگ‌افزار شیمیایی چندان موفقیت‌آمیز نبوده و فــــراریّت بالای آن مانع از مصرف وسیع هیدروژن سیانید در جنگ جهانی اول شد. سیانید هیدروژن و سیانوژن كلراید هر دو در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفتند ولی سیانوژن بروماید خیلی محدود به‌كار گرفته شد.

ویژگی‌های فیزیكی و شیمیایی

سیانید هیدروژن در دمای كمتر از 26 درجه سانتیگراد مایعی است بی‌رنگ یا زردكم رنگ، به شدت فرّار كه خطرات موقتی ایجاد می‌كند. بخار این ماده سبك‌تر از هوا است و دارای بوی ضعیفی بوده كه شبیه بوی بادام تلخ یا هسته هلو است. با این وجود همه افراد حساسیتی یكسان به بوی سیانید ندارند. بعضی از افراد بوی سیانید را در غلظت‌های خیلی پایین حس می‌كنند ولی 25 درصد مردم قادر به بوییدن آن نیستند. هیدروژن سیانید از دسته عوامل شیمیایی ناپایدار و به شكل گاز است. راه تماس و مسمومیت با آن استنشاقی است. البته باید توجه داشت كه مایع هیدروژن سیانید از طریق پوست نیز به سرعت جذب می‌شود.

سیانوژن كلراید مایعی بی‌رنگ و به شدت قابل تبخیر است. بخارات آن سنگین‌تر از هوا بوده و در غشاهای مخاطی و در چشم سوزش شدیدی ایجاد می‌كند. سیانوژن كلراید دارای بوی تند و سوزاننده بوده كه اشك‌آوری، یكی از خصوصیات بارز این ماده است. این ماده تقریباً ناپایدار است.

علائم و نشانه‌های مسمومیت حاد

برجسته‌ترین ویژگی مسمومیت با سیانید، بروز بسیار سریع علائم آن است كه متعاقب انتشار سریع سیانید اتفاق می‌افتد. اولین علامت مسمومیت با سیانید هایپرونتیلاسیون 1 است كه خود موجب افزایش استنشاق سم می‌شود. به‌دنبال هایپرونتیلاسیون، هوشیاری از دست می‌رود و سپس تشنج رخ می‌دهد. رفلكس مردمك از بین رفته و مرگ در نتیجه ایست قلبی یا تنفسی اتفاق می‌افتــد.

در صورت مسمومیت با غلظت‌های زیاد سیانید، عمق تنفس، طی چند ثانیه افزایش می‌یابد. تحریك تنفس ممكن است آن چنان شدید باشد كه مصدوم قادر به كنترل ارادی تنفس خود نباشد و تشنجات شدیدی طی بیست الی سی ثانیه بعد از شروع علائم مسمومیت بروز كند و طی یك دقیقه ایست تنفسی ایجاد می‌شود و چند دقیقه بعد قلب از كار می‌ایستد. علائم اولیه مسمومیت با غلظت‌های كمتر سیانید شامل: ضعف پاها، سرگیجه، تهوع و سردرد است. به‌دنبال این علائم ممكن است تشنج و اغماء بروز كند كه بسته به شدت و میزان آلودگی ممكن است برای ساعت‌ها و روزها باقی بماند.

در مورد علائم مسمومیت با سیانید نكات زیر قابل توجه است:

الف) علائم مسمومیت با سیانید بستگی به تجمع غلظت سیانید در بافت دارد، هر قدر غلظت ماده سیانید در بافت خاصی بیشتر باشد، علائم بالینی شدیدتر و نیاز به دوز كمتری برای ایجاد اثرات سمی است.
ب) در غلظت‌های بالای سم، پس از چند دقیقه قلب مصدوم از كار می‌افتد.

ج) در غلظت‌های كم، علائم اولیه شامل: ضعف و سستی در پاها، سرگیجه، تهوع و سردرد است. متعاقب این علایم امكان دارد مصدوم دچار تشنج و اغماء شود و نسبت به مدت زمان آلودگی ممكن است ساعت‌ها و روزها طول بكشد. كری دائمی و یا موقت نیز مشاهده شده است، در مسمومیت‌های خفیف ممكن است سردرد، سرگیجه و تهوع تا چند ساعت ادامه داشته باشد.

تشخیص : تأثیر بسیار سریع است (یك الی دو دقیقه). شخصی كه در برابر سیانور قرار گیرد، به دنبال چند تنفس به حال اغماء خواهد افتاد و اگر آلودگی وی خفیف باشد، بدون درمان نیز بهبود خواهد یافت و هرگز در مسمومیت تنفسی سیانوز، مصدوم در دوره كمون مراجعه نمی‌كند.

درمان و مراقبت‌های پرستاری

با توجه به دفع سریع سیانید از بدن، چنانچه غلظت اولیه سیانید به میزان كشنده نباشد و مصدوم نیز از محیط آلوده خارج شود، معمولاً به درمان خاصی نیاز نیست و علائم بالینی به سرعت از بین می‌روند. در مورد مسمومینی كه به‌دلیل تماس با غلظت بالای سیانید، علائم بالینی بارز دارند باید هم از آنتی دوت استفاده شود و هم اقدامات حمایتی صورت گیرد.

اقدامات اولیه در برخورد با مصدوم

1. اولین اقدام در درمان مسمومین، خارج كردن آن‌ها از محیط آلوده به سیانید است. با توجه به ناپایداری سیانید، مسمومین، معمولاً نیازی به رفع آلودگی از سطح بدن یا لباس‌ها ندارند. تركبیات متعددی را می‌توان به‌عنوان پادزهر سیانید به‌كار برد.

2. در صورت قطع تنفس، دادن تنفس مصنوعی و در صورت نیاز احیاء قلبی ریوی طبق دستورالعمل احیاء شروع شود.

3. دو یا سه عدد آمپول آمیل نیتریت 1 را شكسته و از كنار گیجگاهی به داخل ماسك بریزید.

آنتی دوت‌ها :

آنتی دوت‌ها به‌وسیله تسریع سم‌زدایی آنزیمی (تیوسولفات سدیم)، اتصال مستقیم به سیانید (تركبیات كبالت) و یا اتصال غیرمستقیم (مواد تولید كننده مت‌هموگلوبین 2 ) عمل می‌نمایند.

1. تأمین گروه‌های سولفور اضافی در بدن برای تبدیل یون سیانید به تركیبات سولفوردار: تركیبات سولفوردار به‌عنوان عامل سم‌زدا عمل نموده و تركیبات سیانیدی و تیوسیاناتی حاصل، توسط آنزیم رودوناز در بدن تجزیه می‌شوند.

مصرف توأم تیوسولفات و نیتریت سدیم، درمان كلاسیك مسمومیت با سیانید محسوب می‌شود. این شیوه درمان، سمیت‌زدائی سیانید را از طریق فراهم آوردن گوگرد برای آنزیم رودوناز تسریع می‌كند. سدیم تیوسولفات سرعت واكنش آنزیمی را تا سی برابر افزایش می‌دهد. سدیم نیتریت با دوز سیصد میلی‌گرم در ده میلی لیتر به صورت داخل وریدی و سدیم تیوسولفات به میزان پنجاه میلی‌لیتر از محلول 25 درصد به صورت وریدی تزریق می‌شود.

2. تأمین موادی برای متصل نمودن یون‌های سیانید به خود : این مواد جایگاه‌هایی دارند كه یون سیانید می‌تواند در پیوستن به آن با چسبیدن به آنزیم سیتوكروم اكسیداز رقابت كند. چون غلظت این مواد بیشتر از غلظت سیتوكروم اكسیداز است، در نتیجه موجب بازیابی آنزیم سیتوكروم اكسیداز می‌شود. اتصال یون‌های سیانید به این مواد از دو طریق: اتصال مستقیم (مانند تركیبات كبالت) و یا غیرمستقیم (مانند تولید‌كننده‌های مت‌هموگلوبین) انجام می‌شود. ادتات دی‌كبالت 3 مهمترین تركیبات كبالت است كه به‌عنوان آنتی دوت‌سیانید استفاده می‌شود.

ادتات دی‌كبالت به صورت آمپول‌های بیست میلی‌لیتری حاوی محلول حدود 2-25 درصد كبالت آزاد یا 4/1-7/1 گرم در صد سی‌سی ادتات دی‌كبالت و چهار گرم گلوكز در هر آمپول مصرف می‌شود. ادتات دی‌كبالت به صورت تزریق وریدی مصرف می‌شود و در صورت نیاز تجویز آن تكرار می‌شود.

ایجاد مت‌هموگلوبین

مت‌هموگلوبین قادر است با سیانید تركیب شده و سمیت آن را كاهش دهد. هر چند بالا بودن سطح مت‌هموگلوبین برای جان فرد امری تهدید كننده است (كاهش ظرفیت اكسیژن‌رسانی به بافت‌ها) ولی این تركیب نامطلوب هموگلوبین، خاصیت اتصال به آنیون‌های زیان‌آور نظیر سیانید را داشته و سمیّت آن‌ها را كاهش می‌دهد. سیانید در درون گلبول‌های قرمز به ماده مركبی به نام سیانو مت‌هموگلوبین، تبدیل می‌شود. روش معمول برای ایجاد مت‌هموگلوبین استفاده از تركیبات شیمیایی است. این تركیبات عبارتند از: نیتریت‌ها (آمیل نیتریت و سدیم نیتریت)، آمینوفنول‌ها و آمینوفنون‌ها.

آمیل نیتریت با ایجاد مت‌هموگلوبین با اثرات سمی سیانید مقابله می‌كند. آمیل نیتریت به صورت آمپول استنشاقی 2/0 – 3/0 میلی‌لیتری در درمان مسمومیت با سیانید استفاده می‌شود. دو یا سه آمپول آن را بر روی یك دستمال یا قدری پنبه شكسته و به مدت سی ثانیه جلوی بینی فرد مسموم می‌گیریم تا آن را استنشاق كند و این عمل را تا هشت آمپول در عرض پنج دقیقه می‌توان تكرار كرد تا تنفس به حالت عادی برگردد. درمان با آمیل نیتریت حتماً باید با دادن سدیم تیوسولفات پی‌گیری شود.

دی‌متیل‌آمینوفنل هیدروكلرید 1 یكی از مواد مؤثر درمانی مسمومیت با تركیبات سیانید معرفی شده است. این ماده می‌تواند حیات بخش باشد ولی به تنهایی درمان كننده نیست باید تزریق این دارو توأم با تزریق تیوسولفات باشد تا اثر درمانی داشته باشد. دی‌متیل‌آمینوفنل در آمپول‌های پنج میلی‌لیتری حاوی 250 میلی‌گرم DMAP به همراه اسیداسكوربیك و دی‌سدیم هیدروژن فسفات موجود است. دوز توصیه شده، 25/3 میلی گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن به صورت داخل وریدی است. دوزهای بالای نیتریت‌ها موجب هیپوكسی و وازودیلاتاسیون و افت فشارخون می‌شود.

نكته: موافقت عموم متخصصان در این است كه اولویت اول درمان، متصل نمودن یون سیانید به جایگاه‌های اتصال با داروهای فوق‌الذكر است، ولی به دنبال آن باید تیوسولفات داده شود تا تبدیل یون‌سیانید به تیوسیانات انجام گیرد[3].

درمان‌های حمایتی و مراقبت‌های پرستاری

هر مصدومی كه كاملاً هوشیار بوده و مدت پنج دقیقه پس از آلودگی به صورت طبیعی تنفس كند احتیاج به درمان ندارد و خودبخود بهبود خواهد یافت.

در حالات دیگر، اقدامات عبارتند از :

1. خارج كردن سریع مصدوم از محیط آلوده.

2. در صورت لزوم احیاء قلبی ریوی، گرفتن رگ و تجویز سرم قندی پنج درصد، باز نمودن راه‌هوایی، ساكشن ترشحات، وضعیت خوابیده به پهلو، كنترل تشنجات با دیازپام وریدی، ‌كنترل علایم حیاتی، تزریق 25 الی پنجاه میلی‌لیتر بی‌كربنات سدیم وریدی.

3. تجویز اكسیژن از اولین لحظات تا هوشیاری نسبی بیمار لازم و مفید خواهد بود.

4. در مصدومینی كه به‌دلیل تماس با غلظت بالای سیانید، علائم بالینی بارز دارند، ‌باید هم از آنتی‌دوت‌ها استفاده شود و هم اقدامات حمایتی صورت گیرد.

5. مراقبت‌های عمومی (نقاهتگاهی) : كلیه بیماران، ‌48 ساعت پس از درمان باید تحت نظر باشند و درمان‌های علامتی در صورت لزوم انجام پذیرد كه عبارتند از :

الف) بستری در بخش مراقبت ویژه، كنترل علایم حیاتی، كنترل جذب و دفع.

ب) فیزیوتراپی تنفسی، بخور با آب ساده.

ج) استفاده از مواد موكولیتیك 1 .

د) شربت سالبوتامول 2 یك قاشق چهار بار در روز .

هـ) آنتی بیوتیك در صورت آسپیراسیون .

و) تجویز آرام بخش مانند كلردیازوپوكساید 3 به مقدار پنج میلی‌گرم روزی سه بار به مدت دو روز .

ز) رژیم غذایی ابتدا نرم و سپس عادی به همراه مایعات فراوان به منظور ایجاد دیورز.


:: مرتبط با: مقاله , علمی ,
:: برچسب‌ها: بمب , شیمیایی , بمب شیمیایی , رادیواکتیو , رادیواکتیو در جنگ , ش.م.ر , شیمیایی.میکروبی. , شیمیایی میکروبی رادیواکتیو , بمب میکروبی , radio active , 3rat , serrat ,
 می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Buy cialis 15 آذر 97 15:26

Amazing all kinds of superb advice!
compare prices cialis uk interactions for cialis only now cialis for sale in us online cialis deutschland cialis online cialis tablets cialis lilly tadalafi buy brand cialis cheap free generic cialis tadalafil
buy cialis cheap 14 آذر 97 05:46

You actually reported it superbly!
price cialis wal mart pharmacy cialis tadalafil online cialis reviews generic cialis tadalafil cialis daily reviews cipla cialis online low dose cialis blood pressure purchase once a day cialis where cheapest cialis achat cialis en europe
buy cialis medication 13 آذر 97 07:19

Point nicely taken..
online cialis cialis coupons printable cialis professional from usa price cialis wal mart pharmacy ou acheter du cialis pas cher acheter du cialis a geneve cialis daily reviews generic cialis pro click now buy cialis brand cialis pills in singapore
buy cheap cialis in canada 12 آذر 97 19:21

Thanks! I appreciate this!
cialis without a doctor's prescription cialis for sale cialis price thailand calis online cialis cialis official site cialis 20mg prix en pharmacie recommended site cialis kanada interactions for cialis legalidad de comprar cialis
buy cialis uk 12 آذر 97 06:59

You suggested it exceptionally well!
cialis super kamagra cialis preise schweiz viagra vs cialis vs levitra cialis side effects cialis preise schweiz we choice free trial of cialis cialis 20mg purchase once a day cialis sublingual cialis online cost of cialis cvs
Cialis online 10 آذر 97 19:13

Thanks a lot! A good amount of information.

click here to buy cialis cialis lilly tadalafi wow cialis 20 cialis cuantos mg hay cialis vs viagra acheter cialis meilleur pri estudios de cialis genricos comprar cialis navarr cialis daily cialis official site
buy cheap cialis no prescription 9 آذر 97 07:03

You revealed this perfectly!
ou acheter du cialis pas cher cialis coupons printable cialis pills cialis italia gratis acheter cialis meilleur pri rezeptfrei cialis apotheke female cialis no prescription cialis diario compra cialis e hiv cialis 5 mg para diabeticos
buy cialis online best price 8 آذر 97 08:06

Nicely put, Thanks a lot.
warnings for cialis cialis generique cialis 5mg billiger overnight cialis tadalafil cialis tablets australia 40 mg cialis what if i take cialis dosage amounts cialis uk next day canadian cialis cialis 10 doctissimo
Cialis canada 7 آذر 97 19:14

Superb postings. Thanks.
i recommend cialis generico import cialis when will generic cialis be available buy cialis online nz cialis generico postepay miglior cialis generico tadalafil 20mg we choice cialis uk acquistare cialis internet we recommend cialis info
Buy cialis 7 آذر 97 07:32

You suggested it well!
canadian drugs generic cialis cialis 5 mg buy cialis generika in deutschland kaufen cialis great britain we choice cialis pfizer india we recommend cheapest cialis price cialis wal mart pharmacy cialis kaufen prix de cialis comprar cialis navarr
buy tadalafil pills 11 مهر 97 05:15

Thank you. Great information.
cialis for sale cialis 5 mg funziona canada discount drugs cialis acquisto online cialis opinioni cialis generico import cialis dosagem ideal cialis effetti del cialis cialis 50 mg soft tab the best site cialis tablets
buy cheap cialis no prescription 9 مهر 97 04:08

Awesome information. Kudos!
cialis generic cialis online deutschland cialis e hiv cialis australia org generic cialis levitra generic cialis tadalafil cialis australian price only here cialis pills cialis prezzo al pubblico cialis online napol
http://viagravipsale.com/ 28 شهریور 97 03:02

Wonderful information, With thanks!
cialis e hiv precios cialis peru enter site natural cialis purchasing cialis on the internet where do you buy cialis we recommend cialis best buy buy online cialis 5mg cialis e hiv only best offers 100mg cialis does cialis cause gout
viagraky.com 13 شهریور 97 13:42

Beneficial content. Thank you!
sildenafil viagra buy discount viagra where can i order viagra online sildenafil online uk buy viagra without a prescription online viagra rx online generic viagra order buy generic viagra online uk next day delivery buy viagra online canada no prescription
http://eddrugsgeneric.com/ 12 شهریور 97 11:08

Nicely put, Thanks.
cialis generisches kanada try it no rx cialis comprar cialis 10 espa241a buy online cialis 5mg cialis taglich cialis alternative look here cialis order on line interactions for cialis click now cialis from canada cialis coupons
viagra canada 23 مرداد 97 07:29

Regards, Awesome information.
how do i order viagra online cheapest viagra online where can i buy real viagra viagra cheap no prescription buy cheapest viagra online lowest price viagra online viagra purchase buy viagra online canada no prescription buy sildenafil viagra viagra alternative
Buy cialis online 7 خرداد 97 11:29

Thanks. A good amount of material.

cialis for sale south africa buy cialis online nz viagra vs cialis vs levitra achat cialis en europe cialis usa cost generic cialis soft gels cialis kaufen buy name brand cialis on line comprar cialis 10 espa241a cialis dosage recommendations
Tadalafil 20 mg 5 اردیبهشت 97 07:18

Nicely put. Thanks a lot!
get viagra prescription online how can i get viagra online sildenafil prices uk how to buy viagra cheap viagra order online viagra online no prescriptions buy online viagra uk how to buy viagra online without buy viagra usa online buy internet viagra
Buy cialis 18 فروردین 97 16:45

You actually said it exceptionally well.
cialis lowest price cialis pas cher paris cialis coupons cialis para que sirve cialis 20mg preis cf cialis tablets tarif cialis france look here cialis order on line cipla cialis online miglior cialis generico
Online cialis 4 فروردین 97 20:52

Thanks a lot, Quite a lot of facts.

viagra cialis levitra cialis generico milano walgreens price for cialis weblink price cialis cialis pills in singapore miglior cialis generico canadian drugs generic cialis cialis with 2 days delivery tarif cialis france cialis pills in singapore
Buy generic cialis 2 فروردین 97 08:36

This is nicely put. !
only best offers cialis use only here cialis pills cialis taglich buy cialis cialis qualitat when will generic cialis be available no prescription cialis cheap effetti del cialis cialis generic tadalafil buy cialis prices in england
jocuri mario 10 اسفند 96 17:19
سلام وب سایت استثنایی وجود دارد! آیا یک وبلاگ مانند این نیاز به مقدار زیادی دارد
از کار؟ من به هیچ وجه دانش برنامه نویسی کامپیوتر ندارم، اما امیدوار بودم بزودی وبلاگ خود را شروع کنم. به هر حال، اگر شما هر گونه پیشنهاد یا تکنیک برای
صاحبان وبلاگ جدید لطفا به اشتراک بگذارید. من این را درک می کنم
خاموش موضوع اما من فقط نیاز به درخواست. خیلی ممنون
blitz brigade cheats 2 بهمن 96 19:56
روز خوب! من می توانستم سوگند یاد کنم که من قبل از این سایت بوده ام اما بعد از مرور آن
برخی از پست من متوجه شدم این برای من جدید است. با این وجود،
من قطعا خوشحالم که من آن را پیدا کردم و من
علامت گذاری به عنوان کتاب و چک کردن اغلب!
صفرعلی آخری 27 آذر 96 05:30
من هم پرستارنظامی بازنشسته ودچارچندین بیماری از جمله1ام.اس 2سکته مغزی3سکته قلبی4روماتیسم5پوکی استخوان 6دیسک کمر 7مشکل چشمی که هردوعمل ولنزگذاشتم وهمچنان مشکل ادامه داره 8تومورهای مختلف وکبودی استخوان قفسه سینه وجراحی های مختلف بدن.ازسال65الی73درمناطق عملیاتی سوماروشمالغرب بودم
27 آذر 96 05:30
بنده مدت 6سال که فرمانده دسته بهداری بودم..گروه ش.م.ر که به ش.م.ه.تغییرکرد.نیز زیر نظر بهداری گردان بود وآموزش میدادم..درضمن سال65 مدت1ماه به بیمارستان ش.م.ر گیلان غرب که متعلق به سپاه بود. بعنوان پرستار مآمور وانجام وظیفه نمودم..
صفرعلی آخری 27 آذر 96 05:16
من هم پرستارنظامی بازنشسته ودچارچندین بیماری از جمله1ام.اس 2سکته مغزی3سکته قلبی4روماتیسم5پوکی استخوان 6دیسک کمر 7مشکل چشمی که هردوعمل ولنزگذاشتم وهمچنان مشکل ادامه داره 8تومورهای مختلف وکبودی استخوان قفسه سینه وجراحی های مختلف بدن.ازسال65الی73درمناطق عملیاتی سوماروشمالغرب بودم
Pearl 17 آذر 96 21:14
I've learn several excellent stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
I wonder how much effort you put to make one of these wonderful informative web site.
std testing near me 2 تیر 96 19:01
ریشه از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین در آیا واقعا حل و فصل
درست با من پس از برخی از زمان.

جایی درون جملات شما موفق
به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی که.

من با این حال مشکل خود را با جهش در مفروضات و
یک خواهد را خوب به پر همه کسانی
معافیت. در این رویداد شما که می توانید انجام من می بدون شک بود تحت تاثیر قرار داد.
Marie 26 اردیبهشت 96 01:45
Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
Anyway I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.
http://janelvanbogelen.soup.io 21 اردیبهشت 96 21:34
Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this
brilliant piece of writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30